The rendering of religious, cultural and historical heritage into public property, the development of a Jewish collection and exhibition hall

Mártírmegemlékezés 2004

2004. június 20.

Megemlékezés a Holocaust 60. évfordulóján

     

    

     

 

 

 Fotó: Reiter László

 

Részlet a Nógrád Megyei Hírlap cikkéből:

"Tegnap a műemlékké nyilvánított balassagyarmati ősi zsidó temetőben is megemlékeztek a 60 évvel ezelőtt elhurcoltak hozzátartozói, a túlélők, az izraelita hitközség képviselői, a város önkormányzatának tagjai a holokauszt tragédiájáról.
Bauer József, a hitközség elnöke a 20. század legnagyobb szégyenének nevezte a tudatos népirtást, hatmillió zsidó – köztük 600 ezer magyar – elpusztítását, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy zsidónak születtek. 1944 tavaszán kezdődött meg a gettóba zárás, az erőszakos elkülönítés. Részvét, tisztelet, közös gyász, emlékezés és megbékélés kell, hogy eltöltse szívünket – mondta az elnök. Mezei András József Attila-díjas költő, mint nógrádmarcali származású holokauszt-túlélő arról szólt, hogy semmiféle jajkiáltás, sírás nem szörnyűbb, mint a számok. A félmillió vidékről elhurcolt zsidónak csupán tíz százaléka élte túl az iszonyatot. Lombos István polgármester elmondta, hogy Balassagyarmaton élt az ország egyik legnagyobb múltú elhurcolt diaszpórája, amelynek története az egyetemes emberi kultúra része. Kiemelte, hogy a rendszerváltás óta valamennyi városvezetés síkraszállt az antiszemitizmus mindenféle megnyilvánulása ellen. Verő Tamás rabbi szólt a város környékéről bevagonírozott 5820 zsidóról, akik közül mintegy 2800-an voltak balassagyarmatiak. Június 12-én és 14-én indultak el a halálba robogó vonatok, s a deportáltak túlnyomó részének drága életéből egy maroknyi por sem maradt. A túlélők is csak a „lerombolt jeruzsálemi szentély romjait”, szétdúlt otthonokat, elárvult ruhákat találtak – mondta a rabbi, aki Szilágyi Gábor kántorral felavatta Róth József egykori hitközségi elnök síremlékét. Ezt követően az imaházban folytatódott az emlékezés. Majdán Béla, a zsidó múzeum megálmodója tartott előadást a zsidó hagyományok jelenlegi ápolásáról és Mezei András költő mondta el megrendítő verseit, melyek a 60 évvel ezelőtti tragédia soha el nem múló fájdalmát idézik."

 

 Vissza a rendezvények oldalra

vetkező év →

← Előző év